Skip to content

KANAVAVAHTI

Primary Menu
  • TELEVISIOKANAVAT
    • YLEISRADIO
      • YLE TV1
      • YLE TV2
      • YLE TEEMA
      • Yle Fem
      • Yle Areena
      • Ylen Elävä arkisto
      • Svenska Yle
    • MTV3
      • MTV Total
      • SubTV
      • AVA
    • NELONEN
      • Livtv
      • JIM
      • Hero
    • DISCOVERY FINLAND
      • TV5
      • Discovery Channel
      • Kutonen
      • discovery+
      • Dplay
      • TLC
      • Eurosport
    • STAR
      • National Geographic
    • AlfaTV
  • SUORATOISTOKANAVAT
    • Paramount+
    • Disney+
    • Elisa Viihde
    • HBO Nordic
    • C More
  • RADIOKANAVAT
    • Yle Radio 1
    • Yle Puhe
    • YleX
    • Radio Suomi
    • Radio Helsinki
    • Radio Patmos
    • Jouluradio
    • Radio City
    • Radio Dei
    • Radio Nova
    • Iskelmä
    • Helmiradio
    • HitMix
    • KISS
    • NRJ
    • Radio Nostalgia
  • UUTISET
  • YHTEYSTIEDOT
  • Home
  • DIGITA
  • HD-maksu-tv-kanavia Digitan antenni-tv-verkkoon vuoden 2020 alusta
  • DIGITA

HD-maksu-tv-kanavia Digitan antenni-tv-verkkoon vuoden 2020 alusta

kerttuvali 01/11/2019

fc604be1-119e-474f-be6b-624fbcb254a5-w_576_h_2000

Digita tarjoaa antenni-tv-verkon maksu-tv-palveluja HD-tasoisena vuoden 2020 alusta UHF-verkossaan. Digitan tarkoituksena on tarjota antenni-tv-verkon katsojille vähintään yhtä monipuolisia sisältöjä ja laadukkaammin kuin tähän mennessä. Digita myös laajentaa maksu-tv-palveluiden näkyvyysaluetta nykyisestä 85 %:n väestöpeitosta 90 %:iin. Tv-katsojien ei tarvitse tehdä lisähankintoja tai muutoksia antenneihinsa saadakseen maksu-tv-palvelut käyttöönsä.

”Tulemme tarjoamaan tv-katsojille ja sisällöntarjoajille entistä joustavamman ja modernimman maksu-tv-ympäristön laajemmalla peitolla ja paremmalla laadulla kuin aiemmin. Runsaiden kanavasisältöjen lisäksi tuomme katsojille käyttöön hybridi-tv-palvelut ohjelmakirjastoineen ja erikseen tilattavine kanavineen ja ohjelmineen”, kertoo Broadcasting-liiketoiminnasta vastaava johtaja Pekka Mattila.

”Maksu-tv-palveluiden myötä myös Digitan antenni-tv-verkon HD-tarjonta kasvaa. Tarjoamme heti alkuvaiheessa sekä teräväpiirto- että peruslaatuisia maksu-tv-sisältöjä. Sisällöntarjoajille tarjoamme myös uusia kaupallisia malleja. Ajatuksena on, että kotimaiset ja ulkomaiset OTT-toimijat voisivat tarjota palvelujaan suoraan antenni-tv-kotitalouksille. Tuomme lisäksi mahdollisuuden tapahtumatelevisioon ja pop-up-kanaviin, jotka monipuolistavat maksullisten televisiopalveluiden liiketoimintamalleja”, kertoo Mattila.

Nykyisille antenni-tv-verkon maksu-tv-asiakkaille ei aiheudu muutoksesta toimenpiteitä. Tv-katsojien ei tarvitse tehdä lisähankintoja tai muutoksia antenneihinsa saadakseen maksu-tv-palvelut käyttöönsä. Muutoksen jälkeen HD-maksukanavat ovat saatavilla huomattavasti nykyistä laajemmalle joukolle antennitalouksia. Digitan maksu-tv-palveluja myydään toistaiseksi myös DNA:n myyntiverkostossa. Digita informoi tarkemmin antenniverkon maksu-tv-asiakkaita palveluista, verkon laajennuksesta ja tulevista uudistuksista myöhemmin marraskuussa.

About the Author

kerttuvali

Administrator

View All Posts

Post navigation

Previous: Kokkisodan uusi kausi alkaa MTV3-kanavalla to 28.11. – lautasille loihditaan toinen toistaan kekseliäämpiä vaihtoehtoja lihalle
Next: Suomen suurin hyväntekeväisyyskampanja huipentuu tällä viikolla – nenät vaihtuvat punaisiin tempauksissa ja Ylen kanavilla

Related Stories

1757-1256171892P07t
  • DIGITA
  • Huoltotyöt

Digita tekee huoltotöitä Eurajoen radio- ja tv-asemalla 13.8.2025 – katkoksia radio- ja tv-lähetyksiin

kerttuvali 04/08/2025
yle_valikko
  • DIGITA

Oletko ihmetellyt tv-ruutuun ilmestynyttä valikkoa? Tästä on kyse!

kerttuvali 17/06/2022
800px-2022_Winter_Olympics_logo.svg
  • DIGITA
  • TV5

TV5 näkyy olympialaisten ajan HD-laadulla Digitan AntenniTV-verkossa koko Suomessa

kerttuvali 01/02/2022
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.